תפריט נגישות

Jane Fonda

ג'יין פונדה

Jane Fonda

ג'יין פונדה היא שחקנית קולנוע ותיאטרון עטורת פרסים. הופעותיה זיכו אותה במועמדויות רבות ובפרסים רבים, בכללם פרס האוסקר (השחקנית הטובה ביותר ב-1971 בסרט "נערת הטלפון והבלש" וב-1978 בסרט "השיבה הביתה") ופרס האמי על משחקה ב-The Dollmaker. לצד תפקידים ראשיים בעשרות הפקות עטורות שבחים, ג'יין לקחה על עצמה מחויבויות שונות כמפיקת סרטים לקולנוע ולטלוויזיה, כמו "השיבה הביתה", "הסינדרום הסיני", "9 עד 5", "במעגל הכסף", האגם המוזהב", "הבוקר שאחרי" ו-The Dollmaker. ב-2007 ג'יין קיבלה פרס מפעל חיים בפסטיבל הקולנוע בקאן, כשרק שניים לפניה קיבלו את אות הכבוד הזה. 

ג'יין חזרה לברודוויי במרץ 2009 וזכתה במועמדות לפרס הטוני על משחקה בהצגה "33 וריאציות" של מויזס קאופמן.

"את יכולה להיות מושלמת פיזית, אבל אם אין לך ביטחון עצמי, אזי משהו חסר."

נוסף על ההצלחה העצומה שלה כשחקנית קולנוע ותיאטרון, ג'יין מטיפה להעצמה נשית ומקדישה הרבה מזמנה לאקטיביזם ולתמיכה בנושאים סביבתיים, שלום עולמי והעצמת נשים וילדות. חלק גדול מהעבודה שלה מוקדש לתוכנית שהיא עצמה ייסדה ב-1995, ואשר מטרתה לסייע למנוע הריון של קטינות the Georgia Campaign for Adolescent  Pregnancy Prevention (G-CAPP).   

ג'יין מכהנת בדירקטוריון של מרכז התקשורת לענייני נשים Women’s Media Center אותו הקימה ב-2004 יחד עם גלוריה סטיינם ורובין מורגן, ובדירקטוריון של V-Day: Until The Violence Stops: מאמץ כלל עולמי לשים קץ לאלימות נגד נשים וילדות.  

ג'יין נהנתה גם מהצלחה ספרותית. במאי 2005, בית ההוצאה לאור רנדום האוס פרסם את האוטוביוגרפיה של פונדה, "חיי עד כה", שמהר מאד הגיע למקום הראשון ברשימת רבי המכר של הניו יורק טיימס. בו בזמן, "חותנת בהפרעה", סרט המציין את חזרתה של פונדה למסך אחרי 15 שנות היעדרות, הפך לשובר קופות מס' 1, וכך ג'יין זכתה לככב עם ספר וסרט שלה במקומות הראשונים בעת ובעונה אחת.